تبلیغات
نوای فلق - ادمه زندگی نامه
نوای فلق
عشق لیلی به درک عشق فقط عشق حسین ابن علی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ادمه زندگی نامه

مظهر شجاعت و وفا

 

نه شجاعتِ دور از وفاداری ارزشمند است، نه از وفای بدون شجاعت كاری ساخته است. راه حق،انسان‏های مقاوم و نستوه و عهد شناس و وفادار می‏طلبد. میدانهای نبرد، سلحشوری و شجاعتِ آمیخته به وفاداری به راه حق و ارمان والا و رهبر معصوم لازم است و اینها همه دربالاترین حدّ در وجود فرزند علی(ع) جمع بود. عباس از طرف مادر از قبیلة شجاعان و رزم آوران بود، از طرف پدر هم روح علی را در كالبد خویش داشت. هم شجاعت ذاتی داشت، هم شهامتِ موروثی كه معلول شرایط زندگی و محیط تربیت بود و بخشی هم زاییدة ایمان و عقیده به هدف بود كه او را شجاع می‏ساخت.

علی(ع) پدر عباس بود، بزرگ مردی كه به شجاعت معنایی جدید بخشیده بود. ابوالفضل العباس فرزند این پدر و پروردة مكتبی بود كه الگویش علی(ع) است. اینان دودمانی بودند سایه پروردِ شمشیر و بزرگ شدة میدانهای جهاد و خو گرفته به مبارزه و شهادت.

صحنة عاشورا مناسب‏ترین میدانی بود كه شجاعت و وفای عباس به نمایش گذاشته شود. وفای عباس در بالاترین حدّ ممكن و زیباترین شكل، تجلّی كرد. امّا بُعد شجاعتِ عباس، ان طور كه بایسته و شایسته بود، مجال بروز نیافت و این به خاطر مسؤولیتهای مهمّی بود كه در تدبیر امور و پرچمداری سپاه و آبرسانی به خیمه‏ها و حراست از كاروان شهادت بر دوش او بود و عباس نتوانست آن گونه كه دوست داشت روح دریایی خود را در میدان كربلا در سركوب آن عناصر كین‏توز و پست و بی‏وفا نشان دهد.

در عین حال صحنه‏های اندكی كه از حماسه‏های او در كربلا نقل شده نشانگر شجاعت بی‏نظیر اوست. امّا وفای عباس، چون در نهایت تشنگی و مظلومیت پدیدار می‏شد، زمینه یافت تا به بهترین صورت نمایان شود و حماسة وفا برامواج فرات و در نهر علقمه ثبت گردد.

عباس در همة عمر، یك لحظه از برادرش و امامش و مولایش دست نكشید و از اطاعت و خدمت، كم نگذاشت. در تاریخ بشری، از گذشته تاكنون، هیچ برادری نسبت به برادرش مانند عباس نسبت به سیدالشهدا با صداقت و ایثارگر و فداكار و مطیع و خاضع نبوده است. وفا و بزرگواری و ادب او نسبت به امام به گونه‏ای بود كه درتاریخ به صورت ضرب‏المثل درامده است. هرگز در برابر امام‏حسین(ع) آزروی ادب نمی‏نشست مگر با اجازه، مثل یك غلام. عباس‏برای حسین همانگونه بود كه علی برای پیامبر. حسین‏بن‏علی(ع) را همواره با خطابِ «یا سیدی»، «یا ابا عبدالله»، «یابن رسول الله» صدا می‏كرد.(1)

صحنه‏هایی كه از وفا و شجاعت عباس ظاهر شده است، همان است كه سالها پیش وقتی حضرت علی(ع) می‏خواست با امّ البنین (مادر عباس) ازدواج كند در نظر داشت و كربلا را می‏دید و نیاز حسین(ع) را به بازویی پرتوان، علمداری رشید، یاوری وفادار و سرداری فداكار و جانباز. عباس هم از كودكی در جریان كار قرار گرفته بود و می‏دانست كه ذخیرة چه روزی است و فدایی چه كسی؛ از این رو از همان دورانِ خردسالی ارادت و عشقی عمیق به برادرش حسین داشت و افتخار می‏كرد كه عاشقانه و از روی محبّت و صفا درخدمت برادر باشد و برادر را مولا و سرور خطاب كند و از این كه درخدمتِ دو یادگار عزیزِ پیامبر خدا و فاطمة زهرا یعنی امام حسن و امام حسین« باشد، احساس مباهات و سربلندی كند. با آن كه در قهرمانی و رشادت در حدّ اعلا بود امّا بی‏كمترین غرور، نسبت به برادرش ادب و اطاعت خاصّ داشت.

عباس همة رشادت و مهابت و توان خویش را وقف برادر كرده بود. در دل دشمنان رعبی ایجاد كرده بود كه از نامش هم به خود می‏لرزیدند. قهرمانی و شجاعت و رشادتش همه جا مطرح بود. وفایش به حسین و فتوّت و جوانمردی‏اش نیز سایة امن و اسوده‏ای بود كه گرفتاران و خائفان در پناه آن اسوده می‏شدند و احساس امنیت می‏كردند.

او هم جوانمرد بود و كاردان، هم شجاع بود و با وفا، هم مؤدّب بود و مطیع فرمان مولا، هم متعبّد بود و اهل تهجّد و عبادت و محو در شخصیت برجستة برادرش حسین بن علی(ع) اینها بود كه او را به منصب فرماندهی و علمداری در كربلا رساند و توانست وفا و دلیری خود را در آن روز عظیم به‏ظهور برساند. به جلوه‏هایی از روح سلحشور او در ترسیم حوادث عاشورا خواهیم رسید، امّا چون این جا سخن از شجاعت اوست به این صحنه توجّه كنید:

روز عاشورا «ماردبن صدیق» كه از فرماندهان قوی هیكل و بلند قامت سپاه یزید بود و تنها با دلاورانی همسان و همشأن خود می جنگید، آمادة نبرد شده غرق در سلاح و سوار بر اسبی قرمز رنگ به جنگ عباس بن علی امد.

پیش از پیكار، به خاطر این كه برعباس ترحّم كرده باشد از او خواست كه شمشیر برزمین افكند و تسلیم شود. رجزها خواند و غرّشها كرد. امّا عباس پاسخ او را در سخن و رجزخوانی داد و ملاحت و شجاعت خود را میراثی افتخارآفرین از خاندان نبوّت شمرد و از رشادتها و قهرمانی‏های خود در عرصه های رزم سخن گفت و از این كه: باكی نداریم، پدرم علی بن ابی‏طالب همواره در میدانهای نبرد بود و هرگز پشت به دشمن نكرد، ما نیز توكّلمان بر خداست و... ناگهان در حمله‏ای غافلگیرانه خود را به «مارد» رساند و با تكانی شدید، نیزة او را از دستش گرفت و او را بر زمین افكند و با همان نیزه، ضربتی بر او وارد اورد. سپاه كوفه خواستند مداخله كرده، او را نجات دهند. عباس پیشدستی كرد و همچون عقابی سریع بر پشت اسبِ «مارد» نشست و غلامی را كه به كمك «مارد» آمد بود به خاك افكند.

شمر و عدّه‏ای از فرماندهان به قصد تلافی این شكست به‏سوی عباس حمله‏ور شدند تا «مارد» را از مهلكه بیرون برند. عباس بر سرعت خود افزود و پیش از آنان خود را به«مارد» رساند و او را به هلاكت رساند و در نبردی با یزیدیان مهاجم، تعدادی را كشت.(1 رزم آوری و سرعت عمل و تحرّك بجا در میدان جنگ، سبب شد كه عباس، دشمن و حریف را بشكند و خود پیروز شود.

وجود اباالفضل(ع) در سپاه حسین بن علی(ع) هم مایة هراس دشمن بود، هم برای یاران امام و خانوادة او و كودكانی كه در آن موقعیتِ سخت در محاصرة یك صحرا پر از دشمن قرار گرفته بودند، قوّت قلب و اطمینان خاطر بود. تا عباس بود كودكان و بانوان حریم امامت آسوده می‏خوابیدند و نگرانی نداشتند، چون نگهبانی مثل اباالفضل بیدار بود و پاسداری می‏داد.

 

  با عباس(ع) در حماسة عاشورا

 

چون می‏خواهیم عباس بن علی(ع) را در صحنة حماسة كربلا بشناسیم، ناچار به نقل حوادثی می‏پردازیم كه اباالفضل در آنها نقش و حضور داشته است. بیان این صحنه‏ها و واقعه‏ها، هم ایمان عباس را نشان می‏دهد، هم وفا و اطاعتش را، هم سلحشوری و مردانگی‏اش را، هم تابش یقین و باور بر تیغهء شمشیر بلند عباس را، هم بصیرت در دین و ثبات در عقیده و پایمردی در راه مرام و انس به شهادتِ در راه خدا را.

درجبهة كربلا مردی را می‏بینیم كه در درگیری حق و باطل، بی‏طرف نمانده است و تا مرز جان به جانبداری از حق شتافته است. قامتش، قلّة نستوه و بلندِ رشادت؛ دلش، بیكران دریا؛ صدایش رعد آسا و با صلابت. با ان همه شكوه و شجاعت و قوّت قلب، یك «سرباز» و یك «جانباز» در اردوی ابا عبدالله الحسین.

هفتم محرّم بود. كاروان شهادت چند روزی بود كه در سرزمین كربلا فرود آمده بود. سپاه كوفه بر نهر فرات مسلّط بودند و آب را به روی حسین و یارانش بسته بودند. این فرمانی بود كه از كوفه رسیده بود، می‏خواستند ناجوانمردانه با استفاده از اهرمِ فشارِ عطش، حسین را به تسلیم و سازش وادارند.

شمربن ذی الجوشن كه از هتّاك ترین و كین توزترین دشمنان اهل‏بیت بود، با طعنه و طنز، تشنگی امام را مطرح می‏كرد. پس از آن كه آب را به روی فرزند زهرا بستند، شمر گفت: هرگز آب نخواهید نوشید تا هلاك شوید.

عباس بن علی(ع) به سیدالشهدا گفت: ای ابا عبدالله، مگر نه این كه ما برحقّیم؟

فرمود: آری.

پس از آن، اباالفضل بر آنان كه مانع برداشتن آب شده بودند حمله آورد و آنان را از كنار آب پراكنده ساخت تا آن كه همراهان امام آب برداشتند و سیراب شدند.(1)

حلقة محاصرة فرات تنگتر و كنترل شدیدتر شد و برداشتن آب از فرات دشوار گشت. در نتیجه، تشنگی و كم آبی در خیمه‏های امام حسین(ع) آشكار شد و عطش بر كودكان بیشترین تأثیر را داشت. چشمها و دلها در پی عباس رشید بود تا برای این مشكل چاره‏ای بیندیشد و آبی به خیمه‏ها برساند.

حسین بن علی(ع) برادر رشیدش عباس را مأمور كرد تا مسؤولیت تهیة آب را برای خیمه‏ها به عهده گیرد. او سقّایی‏تشنه كامان را عهده دار شد. همراه سی مرد سوار از بنی هاشم و دیگر یاران و بیست نفر پیاده، كه تحت فرمانش بودند، به‏سوی فرات روان شد. پرچم این گروه را به«نافع بن هلال» سپرد. فرات در محاصرة نیروهای دشمن بود. برای برداشتن آب می‏بایست با عملیاتی قهرمانانه، ضمن درهم شكستن حلقة محاصره، مشكها را پر از آب كرده به اردوگاه باز آورند.

گروه به شطّ رسیدند. مشكها را پر كرده بیرون آمدند. در برگشت از فرات بودند كه نگهبانان فرات راه را بر آنان بستند تا مانع آبرسانی به خیمه‏ها شوند. ناچار درگیری پیش آمد. جمعی به نبرد پرداختند و مأموران فرات را مشغول ساختند و جمعی دیگر آب را به مقصد رساندند. عباس و نافع، در جمع گروهی بودند كه نبرد می‏كردند، هم در مرحلة اوّل كه می‏خواستند وارد فرات شوند، هم هنگام باز آوردن آب.(1)

این نخستین برخورد نظامی بین گروهی از یاران امام حسین(ع) با سپاه كوفه در ساحل رود فرات بود. عباس دلاور خود را آماده ساخته بود كه در هر جا و هر لحظه كه نیاز به فداكاری باشد، از جان مایه بگذارد و در خدمت حسین بن علی(ع) و فرزندان پاك او باشد.

 

  امان نامه

 

صدایی از پشت خیمه‏های امام حسین(ع) به گوش رسید. صدای ابلیس، صدای وسواس خنّاس، صدای «شمر» كه میگفت: «خواهر زادگانِ ما كجایند؟» او اباالفضل و سه برادرش را صدا می‏زد.(1) برای آنان امان نامه آورده بود.

یك بار دیگر نیز پیش از این، دایی اباالفضل از ابن زیاد برای او خطّ امان گرفته بود، ولی عباس مؤدّبانه آن را ردّ كرده بود.(1) این بار شمر برای جدا كردن اباالفضل از جمع یاران امام آمده بود.

عباس ابتدا اعتنایی نكرد و گوش به آن صدا نسپرد، چون صاحب صدا و هدف او را می‏دانست. امام حسین(ع) فرمود: برادرم عباس، هر چند او فاسق است، ولی جوابش را بده و ببین چه كار دارد.

عباس همراه سه برادر دیگرش از خیمه بیرون آمدند. شمر امان نامه‏ای را كه از ابن زیاد، والی كوفه، برای آنان گرفته بود به عباس عرضه كرد و گفت: اگردست از حسین بكشید و به سوی ما بیایید جانتان در امان خواهد بود.

عباس، خشمگین از این همه گستاخی و پررویی، نگاهی غضب آلود به شمر افكند و بر سرش فریاد كشید:

»نفرین و خشم و لعنت خدا بر تو و بر «امان» تو! دستت شكسته باد ای بی آزرم پست! ایا از ما می‏خواهی كه دست از یاری شریف‏ترین مجاهد راه خدا، حسین پسر فاطمه برداریم و او را تنها گذاریم و طوق اطاعت و فرمانبرداری لعینان و فرومایگان را به گردن افكنیم؟ آیا برای ما امان می‏آوری درحالی كه پسر رسول خدا را امانی نیست؟!«(1).

در نقل دیگری است كه فرمود: «امان خدا بهتر از امان عبیداللّه است»(1

آن تبهكار سرافكنده و ناكام بازگشت. شمر می‏خواست با جذب عباس، ضمن آن كه ضربه‏ای به سپاه حسین بن علی(ع) می‏زند، جبهة كوفه را هم تقویت كند. بی شك، عباس دلیرمردی جنگاور بود و مظهر خشم علی(ع)، حضورش در میان اصحاب سیدالشهدا بسیار با اهمیت و مایة قوّت قلب آنان بود. امّا دشمنان حق و پیروان باطل، همیشه نادان وكوردلند. مگرعباس در این لحظه‏های سرنوشت ساز و در آستانة شهادتی شكوهمند، فرزند فاطمه را تنها میگذارد و خود را از یك سعادت ابدی محروم می‏سازد!

شمر به آن سوی رفت، عباس بن علی هم به سوی امام آمد. در این هنگام «زُهیر» به عباس گفت: می‏خواهی ماجرایی را برایت نقل كنم و سخنی را كه خودم شنیده‏ام بازگویم؟

عباس گفت: بگو.

آنگاه زهیر بن قین ماجرای درخواستِ علی(ع) از عقیل را در مورد معرّفی زنی از قبیلة شجاعان، كه برای او فرزندی رشید و شجاع بیاورد، بازگو كرد و افزود: پدرت علی، تو را برای چنین روزی می‏خواست؛ مبادا امروز از یاری برادر و حمایت برادرانت كوتاهی كنی!

عباس پاسخ داد: ای زهیر، آیا در روزی این چنین، تو می‏خواهی به من روحیه بدهی و تشویقم كنی؟ به خدا سوگند، امروز چیزی نشان دهم كه هرگز ندیده‏ای و حماسه‏ای بیافرینم كه نشنیده‏ای...(1).

     من و از حق جدا گشتن، شگفتا

          به ناحق، همصدا گشتن، شگفتا

     من و راه خطا، هیهات هیهات

          من و ترك وفا، هیهات هیهات

 

 مهلت شب عاشورا

 

بعد از ظهر روز نهم محرّم بود. روز به آخر می‏رسید، امّا به نظر می‏رسید كه جنگ، اجتناب ناپذیر است. آفتاب می‏رفت تا چهرة خونرنگ خود را در نقاب مغرب پنهان سازد و غروبی غمگین از افق اشكار شود.

در میان سپاه كوفه هلهله‏ای بود كه صدای آن به گوش یاران امام هم می‏رسید. گویا برای حمله آماده می‏شدند. آنان به‏غلط می‏پنداشتند كه می‏توانند حسینیان را به سازش و تسلیم وا دارند، درحالی كه جبهة حق، سعادت را در شهادت و بهشت را زیر سایة شمشیرها می‏دانستند: »الجنّةُ تحتگ ظِلال السُّیوفِ«.(1)

عمرسعد (فرمانده سپاه كوفه) فرمان حمله داد. نیروهای دشمن آماده شدند، جمعی هم به طرف اردوگاه امام حسین(ع) تاختند. صدای سم اسبهایشان هرچه نزدیك‏تر می‏شد.

امام كه درون خیمه بود، برادرش «عباس» را مأموریت داد تا از هدف وخواستة آنان كسب اطلاع كند. این سرور جوانان بهشتی، پارة تن پیامبر و سالار شهیدان عالم به برادرش فرمود: جانم فدایت عباس!(1) سوار شو، برو ببین اینان چه میگویند، چه می‏خواهند، برای چه به این سو تاخته‏اند.

عباسِ رشید همراه بیست تن از یاران، بیرون شتافتند و برای گفتگو با مهاجمان به آن سوی رفتند. عباس پیام امام را رساند و هدفشان را جویا شد. آنان گفتند: حسین بن علی یا باید تسلیم شود و سر بر فرمانِ امیر كوفه نهد و با یزید بیعت كند یا آمادة نبرد باشد.

عباس با شتاب، عنان كشید تا حرف آنان را به امام برساند. در این فاصله برخی از همراهان عباس ازجمله زهیربن قین و حبیب بن مظاهر با آنان به گفتگو پرداختند و نصیحتشان كردند كه دست از جنگ با حسین بردارند و دامان خود را به ننگ كشتنِ فرزند پیغمبر نیالایند، امّا آنان گوش شنوایی برای این گونه حرفها نداشتند.

امام پاسخ داد: بیعت و سازش كه هرگز، امّا برای جنگ آماده‏ایم؛ ولی برادرم عباس، برو و اگر بتوانی از اینان امشب را مهلت بگیر تا فردا صبح، می‏خواهم امشب را به عبادت خدا و نماز و دعا بپردازم؛ من نماز و تلاوت قران و دعا و استغفار را بسی دوست می‏دارم1

و... مهلت داده شد. یك واحد از سواران عمرسعد، در شمال كاروان حسین(ع) موضع گرفتند و به نوعی محاصره پرداختند، شاید برای آن كه مانع رسیدن نیروهای امدادی به اردوی امام شوند یا مانع برداشتن آب یا مانع فرار....

سپاه كوفه و فرماندهان آن، با خیالی خام، همچنان امید داشتندكه فردا شود و حسین بن علی تسلیم گردد و او را نزد امیر،عبیدالله بن زیاد ببرند.

عباس، جانِ جدایی ناپذیر از حسین بود. در همین ایام، در دیدار شبانة امام حسین(ع) و عمر سعد، كه در محلّی میان دو اردوگاه انجام گرفت و امام می‏كوشید كه عمر سعد را از دست زدن به جنگ باز دارد، امام به همة همراهان فرمود كه بروند؛ تنها عباس و علی اكبر را با خود داشت. عمر سعد هم فقط پسر وغلام خود را در كنار خویش داشت(1). حضور عباس در كنار امام حسین(ع) در دیدار و مذاكره‏ای با آن حساسیت، جایگاه والای او را نزد امام نشان می‏دهد. او دل به امام سپرده وعاشق امام بود. تصوّر جدایی از امام در ذهن او راه نداشت:

     دل رهاندن ز دست تو مشكل

          جان فشاندن به پای تو آسان

     بندگانیم جان و دل بركف

          چشم بر حكم و گوش بر فرمان(1

و او هم دل به امام باخته بود و هم گوش به فرمانش سپرده بود.

buy cialis germany
جمعه 16 آذر 1397 02:23 ب.ظ

Useful facts. Many thanks.
viagra vs cialis tadalafil 20 mg we use it cialis online store buy online cialis 5mg generic cialis pill online buy cialis uk no prescription warnings for cialis where do you buy cialis cialis qualitat tesco price cialis
buy cheap cialis coupon
پنجشنبه 15 آذر 1397 07:15 ب.ظ

Amazing content, Thanks!
cialis e hiv cialis generic availability cialis preise schweiz buy original cialis cialis 50 mg soft tab side effects of cialis cialis 100mg suppliers does cialis cause gout usa cialis online click here take cialis
Cialis generic
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:39 ب.ظ

Thank you. A good amount of facts!

cialis manufacturer coupon cialis usa cost cialis sans ordonnance usa cialis online buy cialis sample pack cialis preise schweiz cialis side effects dangers comprar cialis 10 espa241a cialis online what is cialis
Buy cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:04 ق.ظ

Really tons of fantastic advice.
tadalafil 20 mg cialis herbs dose size of cialis cialis arginine interactio purchase once a day cialis venta de cialis canada order generic cialis online cialis 100 mg 30 tablet cialis generic availability link for you cialis price
buy generic cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 08:32 ب.ظ

Many thanks! I value it!
cialis for sale canadian cialis cialis taglich prescription doctor cialis look here cialis order on line how to buy cialis online usa look here cialis cheap canada cialis et insomni tesco price cialis comprar cialis navarr
buy cials online
سه شنبه 13 آذر 1397 09:39 ق.ظ

You actually revealed that adequately.
wow cialis tadalafil 100mg cialis 5 mg scheda tecnica cialis prezzo al pubblico viagra vs cialis only now cialis for sale in us cialis 20 mg cut in half cialis generika click here cialis daily uk cialis 30 day sample click now buy cialis brand
buy cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 09:47 ب.ظ

Terrific info. With thanks.
cialis prezzo di mercato cialis generic tadalafil buy precios de cialis generico we like it safe cheap cialis cialis online only here cialis pills buy cialis online import cialis cialis lilly tadalafi cialis generico in farmacia
buy cialis no rx
دوشنبه 12 آذر 1397 09:11 ق.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
cialis 30 day sample buy cialis cheap 10 mg generic cialis soft gels prix cialis once a da only here cialis pills cialis 5 mg effetti collateral click here cialis daily uk buy cialis online legal generic cialis in vietnam cipla cialis online
buy tadalafil no prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 09:17 ب.ظ

Thanks! Excellent stuff!
tadalafil 5mg cialis 5 mg effetti collateral cialis 5 mg scheda tecnica cialis with 2 days delivery cialis generico lilly price cialis best cialis free trial cialis online napol cialis professional from usa generico cialis mexico
buy cheap cialis in canada
یکشنبه 11 آذر 1397 08:33 ق.ظ

Truly a good deal of amazing advice.
cialis 20 mg cut in half interactions for cialis canadian drugs generic cialis buy cialis online nz cialis dosage amounts chinese cialis 50 mg buy name brand cialis on line miglior cialis generico cialis rezeptfrei 200 cialis coupon
buy cialis without a doctor's prescription
شنبه 10 آذر 1397 09:27 ب.ظ

Info nicely regarded!.
miglior cialis generico cialis generico online side effects for cialis pastillas cialis y alcoho buy original cialis purchasing cialis on the internet prices on cialis 10 mg order a sample of cialis buy cialis sample pack cialis bula
Online cialis
شنبه 10 آذر 1397 08:17 ق.ظ

Kudos! A lot of stuff.

viagra or cialis wow look it cialis mexico cialis generic cialis en mexico precio best generic drugs cialis we use it 50 mg cialis dose cialis daily new zealand we use it cialis online store viagra vs cialis cialis free trial
buy cialis medication
جمعه 9 آذر 1397 08:59 ب.ظ

You actually reported it wonderfully!
we choice cialis pfizer india viagra vs cialis vs levitra cialis arginine interactio cialis 10mg prix pharmaci cialis online tadalafil tablets cialis mit grapefruitsaft buying cialis on internet cialis cost cialis tadalafil
buy cheap cialis on line
جمعه 9 آذر 1397 09:05 ق.ظ

Good advice. Thanks a lot.
cialis for sale in europa cialis canada deutschland cialis online buy cialis online legal cialis coupons low cost cialis 20mg non 5 mg cialis generici cialis name brand cheap buy cheap cialis in uk only now cialis 20 mg
buy tadalafil
پنجشنبه 8 آذر 1397 10:03 ب.ظ

Thank you, I appreciate this.
viagra vs cialis vs levitra cialis prices in england look here cialis cheap canada cialis coupons printable cialis for daily use chinese cialis 50 mg brand cialis nl tesco price cialis cialis 10mg prix pharmaci cialis tadalafil
buy cialis online no prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 10:29 ق.ظ

You explained this terrifically.
purchase once a day cialis effetti del cialis achat cialis en suisse link for you cialis price order a sample of cialis we use it 50 mg cialis dose buying cialis in colombia cialis en mexico precio bulk cialis buy cialis sample pack
buy cheap cialis coupon
چهارشنبه 7 آذر 1397 09:46 ب.ظ

Kudos. Plenty of write ups.

online prescriptions cialis order generic cialis online side effects for cialis purchase once a day cialis venta cialis en espaa best generic drugs cialis legalidad de comprar cialis price cialis per pill cialis 5 mg schweiz cialis cuantos mg hay
Cialis generic
چهارشنبه 7 آذر 1397 09:54 ق.ظ

Nicely spoken without a doubt. .
acheter cialis meilleur pri we choice free trial of cialis purchasing cialis on the internet cialis lowest price cialis pills price each how do cialis pills work link for you cialis price enter site natural cialis we use it cialis online store cost of cialis cvs
Online cialis
دوشنبه 9 مهر 1397 01:41 ب.ظ

Nicely put, With thanks!
we use it 50 mg cialis dose cialis 100 mg 30 tablet cialis with 2 days delivery cialis generic availability non 5 mg cialis generici canadian cialis legalidad de comprar cialis cialis sans ordonnance cialis for sale canada discount drugs cialis
canada online pharmacy
یکشنبه 1 مهر 1397 12:07 ب.ظ

Amazing forum posts. Thanks!
trust pharmacy of canada good canadian online pharmacies aarp recommended canadian online pharmacies rx from canada no 1 canadian pharcharmy online prescriptions from canada without drugs for sale in canada cialis from canada Canadian Pharmacy USA online pharmacy
cialisyoues.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 08:33 ق.ظ

You revealed this well.
5 mg cialis coupon printable only now cialis for sale in us buy cialis sample pack cialis uk next day cialis 20 mg cost dose size of cialis india cialis 100mg cost bulk cialis online cialis cialis usa cost
cialisb.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 02:21 ب.ظ

Thanks! Valuable information.
generic cialis with dapoxetine are there generic cialis cialis e hiv cialis generique cialis 20mg preis cf chinese cialis 50 mg cheap cialis cialis 30 day sample buy cialis online cheapest prix cialis once a da
cialisvbuy.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 09:40 ب.ظ

You said that adequately!
rezeptfrei cialis apotheke preis cialis 20mg schweiz cuanto cuesta cialis yaho cialis 5mg cialis generico tesco price cialis cilas callus only now cialis 20 mg cialis baratos compran uk
viabiovit.com/kopen-op-recept-viagra-online.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 09:07 ق.ظ

Kudos, Good stuff!
where can i buy viagra over the counter buy viagra online from canada buy viagra online using paypal cheapest generic viagra uk how buy viagra viagra pill cheapest generic viagra uk order cheap viagra online pharmacy viagra price of viagra tablets
Buy cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 02:38 ب.ظ

Superb tips. Many thanks!
cialis generika in deutschland kaufen tadalafil generic cialis pill online cialis online deutschland how does cialis work try it no rx cialis prescription doctor cialis cialis therapie cialis y deporte cialis kaufen bankberweisung
chocolate
چهارشنبه 12 اردیبهشت 1397 12:09 ب.ظ
Spot on with this write-up, I seriously believe this amazing site needs much more attention. I'll probably be back again to read more, thanks for the advice!
Viagra 5mg prix
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 12:54 ق.ظ

You actually reported it very well!
uk online viagra online pharmacy viagra uk buy viagra prescription online buy viagra low cost buy viagra from usa is it illegal to buy viagra online online pharmacy viagra generic buy viagra sildenafil where can i buy a viagra cheapest place to buy viagra
Online cialis
یکشنبه 19 فروردین 1397 01:05 ق.ظ

Seriously a good deal of terrific tips.
cialis official site cialis 5 mg schweiz buying cialis overnight calis cialis flussig cialis cipla best buy online prescriptions cialis online prescriptions cialis weblink price cialis cialis rckenschmerzen
Can you get an operation to make you taller?
جمعه 13 مرداد 1396 09:18 ب.ظ
I am sure this piece of writing has touched all the internet visitors,
its really really fastidious paragraph on building up new website.
riveramztsccsldg.wordpress.com
جمعه 13 مرداد 1396 07:44 ب.ظ
I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
I'll go ahead and bookmark your website to come back later.
Cheers
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : محمد m

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • دوستدارید بیشتر چه موضوعی در سایت قرار بگیرد؟


نویسندگان